Petr Hejno: Musíme pracovat ještĕ kvalitnĕji, ještĕ intenzivnĕji, ještĕ důslednĕji.

01.12.2013 Kategorie: Tým A

Položili jsme několik otázek trenérovi dobrovického áčka Petru Hejnovi. Rozsahem odpovědí plně dostál své pověsti velkého profesionála, zcela zapáleného pro fotbal.

 

V létě jste si vzali za cíl vytvořit kádr, který bude předvádět atraktivní, útočný a fyzicky náročný fotbal. Povedlo se to? Jste spokojen s tím, jakou hru na podzim obrozená Dobrovice předváděla?

Obnova hráčského kádru byl jeden z úkolů, který jsme chtěli provést před začátkem nového soutěžního ročníku. Proto jsme přivedli devět nových hráčů a věřili jsme, že tito hráči náš kádr posílí. K těmto hráčům patřili: Bém, Froněk, Golovko, Maňas, Novák, Osvald, Vajgl, Váňa a konečně Zeman (ten přišel až po 2. kole). Zároveň muselo z dřívějšího A-týmu osm hráčů skončit. Někteří v Dobrovici skončili a většina jich přešla do B-týmu. Zde je nutné konstatovat, že takto velká změna mohla přinést řadu nejistot. S tím vším jsme do soutěže vstupovali a jsme moc rádi, že nově utvořený kádr dokázal předvádět konkurenceschopný týmový herní výkon, a že námi předváděný útočný herní styl se líbil našim věrným divákům. Tento herní styl nás pak vynesl až na druhou příčku v tabulce po podzimní části soutěže. Toto umístění je nejúspěšnějším postavením Dobrovic v cca dvacetileté novodobé historii kopané. Takže jsem až na nějaké výjimky spokojený s tím, jakým herním stylem se náš tým prezentoval. Zároveň doufám, že budeme schopni na tyto výkony navázat i v jarní části soutěže. Jsem tedy spokojený i s výkony většiny našich posil, ale zároveň musím konstatovat, že jeden nově příchozí hráč byl pro nás zklamáním.

Průběžné druhé místo je opravdu velký úspěch. Cílil jste před sezónou takhle vysoko?

Již z mých dřívějších trenérských angažmá vím, jak je těžké „zabudovat“ devět nových hráčů do kádru týmu. A při všech těchto změnách ještě týmu vtisknout atraktivní útočný herní styl, kterým bychom se dokázali v soutěži prosadit. To se nám snad v Picavě povedlo, jsme za to rádi a velmi si toho vážíme. Samozřejmě, že pak tu nejtěžší práci museli udělat samotní hráči nejen na hřišti, ale všichni až po toho posledního náhradníka.

Po deseti kolech jste se dokonce vyhoupli na samé čelo tabulky. Pak ale nejlepší střelci mužstva, útočníci Miškovský a Froněk, přestali střílet góly a obrana častěji inkasovala. Co stálo za tímhle útlumem?

Co stálo za malým útlumem ve výkonnosti týmu? Před každým realizačním týmem stojí řada věcí, které musí být splněny, aby tým dokázal předvádět již dříve zmiňovaný konkurenceschopný týmový herní výkon, kterým bude schopen se v soutěži dlouhodobě prosazovat. K těm nejdůležitějším samozřejmě patří to, že hráče musíte umět naučit, jak toho dosáhnout. To ještě není tak těžké. Mnohem těžší ovšem je to, že hráči musí být schopni tento týmový herní výkon opakovat co nejdéle po dobu soutěžního období. A to je ta nejtěžší práce pro nás trenéry. Zjednodušeně řečeno, udělali jsme někde chybu v přípravě na tato námi „odfláknutá“ utkání. Já jen doufám, že se z těchto chyb ponaučíme a že je již nebudeme opakovat. Samozřejmě bych zde mohl jmenovat známé fráze, na které by šlo útlum týmu svést, ale to dělat nechci.

Když jste v létě říkal, že chcete postavit útočně laděné mužstvo, počítal jste s tím, že dobrovická obrana bude po podzimu nejpevnější v soutěži?

Pokud máte v obraně hráče jako je Petr Lukáš, který má na svém kontě cca 330 ligových startů, který na sobě pracuje tak, že nechybí za celé podzimní období ani na jedné tréninkové jednotce, který má pozitivní vliv na tým, který je mentálně velmi silný, který je profesionálem i v té nejmenší maličkosti, a který je především dobrým člověkem, pak se dá předpokládat, že vám obranná fáze bude fungovat. Samozřejmě, že se k němu musí připojit ostatní kvalitní a stejně smýšlející hráči, pak máte vyhráno a prostě to funguje. Za defenzivní činnost musím pochválit celý tým. Neboť dnes je již všem známé, že kvalitní defenzivní činnost je závislá na individuálním herním výkonu jednotlivých hráčů. Ti pak musí spolupracovat ve správné časoprostorové součinnosti a to se nám v řadě odehraných utkání dařilo. I za to chci hráčům tímto poděkovat a doufám, že chyb, kterých jsme se v defenzívě dopouštěli, bude v budoucnu ubývat. 

Co je potřeba v zimě udělat, aby Dobrovice stáhla pětibodový novopacký náskok? Pokusíte se přivést další posily?

Musíme pracovat ještě intenzivněji, ještě kvalitněji, ještě důsledněji. Pokusíme se přivést jen takové hráče, kteří budou mít předpoklady, aby náš tým posílili. Chtěli bychom přivést tři až čtyři nové hráče, kteří zvýší konkurenci v útoku, v záloze, v obraně a možná i na pozici brankáře. Zde musíme také říci, že se s některými hráči rozloučíme a to především z výkonnostních důvodů. Někteří budou z těchto důvodů přeřazeni do B-týmu. Naším cílem je mít osmnáctičlenný, ale především vyrovnaný hráčský kádr. Konkrétní jména bych zatím raději neuváděl, neboť nás čekají jednání s kluby, kde tito hráči zatím ještě působí. Chceme, aby se to kluby dozvěděly nejdříve od nás a pak teprve z médií.

Jaká bude zimní příprava a s jakými zajímavými soupeři se Dobrovice střetne?

Ten, kdo mě zná, tak ví, že zimní přípravné období bude dlouhé, fyzicky a psychicky náročné a doufám, že především kvalitní. Začne 8. ledna a končí 7. března, den před 16. mistrovským utkáním. V devítitýdenním přípravném období absolvujeme cca 48 tréninkových jednotek a odehrajeme 11 přátelských utkání. K nejatraktivnějším soupeřům budou patřit týmy Hradce Králové a Pardubic, které patří k nejkvalitnějším týmům Národní fotbalové ligy. Dále budeme hrát s týmem Admiry Praha, účastníkem ČFL, s týmy U21 MB a Jablonce, které patří k špičce Juniorské ligy. Další utkání budou sehrána s divizními týmy skupiny B, a sice s týmy Štětí, Úval, Brozan a Nového Boru. Dvě přátelská utkání sehrajeme s Rejšicemi a s Dlouhou Lhotou, které jsou účastníky soutěže 1. A třídy.

V tomto období též absolvujeme týdenní soustředění v horském prostředí, v jednom z nejluxusnějších ubytovacích zařízení tohoto typu v ČR, s řadou kvalitních sportovišť a s výběrem regeneračních možností, a sice ve vojenské zotavovně ve Špindlerově Mlýně. Toto soustředění může být uskutečněno jen díky velké podpoře hlavního sponzora dobrovického fotbalu, díky cukrovaru Dobrovice. Za to patří této firmě naše velké poděkování.

 

Na závěr mně dovolte, abych udělal to, co jsem udělat dosud nestihl. Tímto bych chtěl poděkovat hráčům za jejich předvedené výkony v uplynulé podzimní části soutěže. Poděkování patří také realizačnímu týmu A-mužstva, všem funkcionářům a dobrovolníkům, kteří svou činností podporují dobrovický fotbal. Velké poděkování patří vedení fotbalu, za vše co pro fotbal dělají a poděkování také patří všem sponzorům, bez kterých by fotbal v Dobrovici mohl jen těžko existovat. Poslední, na koho nechci a nesmím zapomenout a komu samozřejmě patří mé velké poděkování, jsou naši věrní diváci, kteří nás dokážou podporovat při domácích utkáních, ale nejen při těch domácích. Jsou pro nás velkou podporou a moc si toho vážíme.

Příští utkání

není známo

Předchozí utkání

FC Slovan Liberec "B" 2
vs.
FK Dobrovice 2
FK Dobrovice 1
vs.
RMSK "Cidlina" Nový Bydžov 0
FK Náchod 1
vs.
FK Dobrovice 0

Naši partneři: