Do Jiren se pro body nejezdí

03.05.2013 Kategorie: Tým A

    

SK Viktorie Jirny je klub z dvoutisícové obce kousek za východním okrajem Prahy. Doma má kromě béčka Pardubic, Mšena, které v Jablonci čelí prvoligové konkurenci, tisícihlavé Lhoty pod Libčany a Nové Paky nejnižší návštěvnost z celé divize C. Při pohledu na výsledky klubu by přitom člověk nezasvěcený divizních poměrů čekal přesný opak. Jirny totiž doma neztratily ani bod už 3 roky! Naposledy si alespoň bodík z Jiren dokázal odvézt Chomutov 1. května 2010. Poslední domácí prohra Jirenských se datuje ještě o dva roky hlouběji do minulosti – 6. dubna 2008 doma nestačili na Loko Vltavín a prohráli 2:3. A pokud by vás napadlo pídit se, kdy naposledy doma nedali ani gól, museli byste jít ještě dál. Před 7 lety, v březnu 2006, doma remízovali s kladenským béčkem 0:0.

Ani taková dominance však do Jiren na fotbal nevodí více než 119 diváků v průměru na zápas. Neskutečné domácí výsledky a prachbídná návštěvnost korespondují s nevalnou pověstí klubu. Mnohá očitá svědectví funkcionářů, hráčů a fanoušků, často i domácích, kteří nevěděli, zda z jirenského stadionu odcházet s nechápavým úsměvem, naštvaným pláčem či snad znechuceně ublinkávajíc, hovoří o zcela nezastírané podpoře ze strany rozhodčích. Ostatně Jirenští dokázali i Jiřího Němce (bývalého dlouholetého kapitána a oporu reprezentace, ikonu bundesligového Schalke 04 a člena neoficiální Síně slávy FK Dobrovice), tedy člověka s přezdívkou Němej, rozezlít natolik, že si "za řeči" od místních bouchačů vysloužil pár facek *. Když k tomu přičtete fakt, že Jirny mají dvakrát větší rozpočet, než průměrný divizní klub a i přesto už pětkrát odmítly postup do ČFL, máte obrázek klubu, který svým počínáním vytváří velmi velké množství negativních emocí. Slušně řečeno.

Jak vypadal podzimní zápas Dobrovice - Jirny? Diváci nadávali, rozhodčí se usmíval a hosté v poklidu zvítězili 3:1. Jirny mají opravdu silný mančaft. Jejich největší hvězdou je Marek Kincl, bývalý útočník Sparty či Rapidu Vídeň, dnes již trochu hmotnější, ale stále střelecky potentní. Kromě něj se v červenobílém dresu prodávají i další bývalí ligisté – Obermajer, Jindráček, Zoubek, Šimek, Jandzik – a Jirny jsou navíc farma druholigové střížkovské Bohemky.

Dobrovice má také poměrně zkušený kádr, na jaře ale nepředvádí vyloženě oslnivé výkony. Trenér Stanner musel navíc v minulém kole oželet Zbončáka, kterého do hry nepustila zablokovaná záda. Bodování v Jirnech by se každopádně rovnalo malému zázraku (a jistě by si vysloužilo stejně radosti v očích fanoušků ostatních divizních klubů, jako prohra Jiren ve Mšeně v dohrávce 17. kola). O to více potřebují naši hráči podporu svých příznivců. Podzimní prohra totiž stála na počátku útlumu mužstva. Přitom před podzimním zápasem byla Dobrovice na čtvrtém místě, nyní je ale desátá a pokud chce divizi bezpečně udržet, další sérii neúspěchů již nesmí připustit. Proto pojeďme do Jiren, dejme hráčům našeho klubu najevo, že za nimi stojíme, a ostatním ukažme, že Jirny - ne Jirny, radost z fotbalu si zkazit nenecháme. Hraje se v neděli 5. května od 17 hodin.

*Upřesnění po zveřejnění článku: Po zápase Jirny - Brozany, který domácí rozhodli gólem v 97. minutě, byl hostující brankář napaden členem pořadatelské služby. Jiří Němec, trenér hostů, se svého brankáře zastal, pro čež byl "umravněn" nesmlouvavým chycením za krk. Více zde: Do rvačky v Jirnách se nechtíc zapojil i reprezentant Němec.

 

Stanislav Chmela

Příští utkání

není známo

Předchozí utkání

FC Slovan Liberec "B" 2
vs.
FK Dobrovice 2
FK Dobrovice 1
vs.
RMSK "Cidlina" Nový Bydžov 0
FK Náchod 1
vs.
FK Dobrovice 0

Naši partneři: