Dobrovický fotbal v roce 2012

11.12.2012 Kategorie: Tým A

Hned v prvním mistrovském zápase roku 2012 sice Dobrovice prohrála s pozdějším vítězem Středočeského krajského přeboru Kutnou Horou a propadla se z druhého na čtvrté místo, následná velká stíhací jízda ji však na postupovou druhou příčku bezpečně vrátila a do posledního kola se navíc hrálo i o celkový triumf v soutěži. V 5 z 8 domácích utkání tleskali diváci pěti a více gólům v síti soupeře a celkové jarní domácí skóre bylo 35:5. Šňůra domácích výsledků 5:1, 6:0, 7:1 a 8:0 se zapsala do historie dobrovické kopané, přičemž 8:0 je nejvýraznější výhra od sezóny 2007-2008.

Ofenzivní smršť byla značným dílem prací Ghaňana Musy Ansumy, který se v průběhu jara vyšvihl na první příčku střelců Středočeského přeboru a nikomu ji již nepřepustil. Sezónu zakončil s 28 góly, s náskokem 12 přesných zásahů na druhého v tabulce. Dařilo se také druhému útočníku Miškovskému, který s 15 zásahy taktéž patřil ke špičce přeboru. Týmu se vyhýbala významnější zranění, pouze čtyřzápasová absence středopolaře Gáby před koncem sezóny přispěla k menšímu hernímu útlumu mužstva, a v první polovině soutěže týmu chyběl Zbončák. Sezónu tým dokončil na druhém místě o jediný bod za Kutnou Horou a po dvou letech se vrátil do divize. Úspěšnou sezónu doplnilo vítězství ve finále Středočeského poháru.

Vydařené jaro podpořily také výsledky B-týmu. Rezerva válcovala zbytek okresního přeboru rozdílem třídy a již šest kol před koncem si zajistila historický postup do krajské soutěže. Také v jejích domácích zápasech se diváci radovali z gólových hodů po výsledcích typu 10:2, 7:0, 7:1 či 6:0.

Hlavní tým před vstupem do vyšší soutěže posílil další velezkušený hráč – dlouholetý prvoligový záložník Tomáš Cigánek. Kromě něj se podařilo přivést dva mladé talentované útočníky Bulíře a Berana, brankáře Kratochvíla a v přestup dotáhnout hostování miláčka domácího publika Ansumy. Rezerva přišla o velká jména Kamenického či Matějovského. Jejich odchod se však díky mnoha příchodům podařilo nejen nahradit, ale tým ještě nadto posílit, a to z části hráči zkušenými, z části hráči mladými, ale nadějnými.

Hlavní tým se představil v předkole Poháru České Pošty, zápas však pojal jako součást přípravy a s pražskou Admirou prohrál 0:2. Zato vstup do divize se povedl a po osmi kolech byl A-tým na výborném čtvrtém místě. Od podivného domácího zápasu s Jirnami se však přestalo dařit a tým prohrál pět z posledních sedmi zápasů. Tým trápila početná marodka, zraněním si prošli Miškovský, Čech, Bulíř, Gába a další. Tým je po podzimu na devátém místě s 20 body a s pozitivním skóre 22:19. Od beznadějně posledních Holic jej dělí 16 bodů, předposlední Nový Bydžov však ztrácí bodů pouze 8. Anomální Jirny na prvním místě mají o 25 a druhé Mšeno o 11 bodů více. Kanonýr Ansuma je i v divizi na čele tabulky střelců s 10 brankami, vyrovná se mu pouze svitavský ex-ligista Svoboda. S 5 trefami mu ze záložní řady sekunduje Cigánek.

Jestliže A-tým vyloženě nezklamal, pak rezerva přímo zazářila. Nováček soutěže měl sice pomalejší start do většiny zápasů i do celé sezóny, v osmém kole se však vyhoupl do čela tabulky a o vedení přišel až prohrami v posledních dvou utkáních. Podzim tedy zakončil na druhé příčce, jediný bod za lídrem soutěže.

Také v roce 2012 pokračovala spolupráce klubu s dobrovickým cukrovarem a lihovarem, se samotným městem Dobrovice i s dalšími sponzory a na rozdíl od mnoha klubů v Česku klub nepociťoval finanční problémy. Naplno byly spuštěny nové webové stránky i facebookový profil. Musa Ansuma se díky velkému článku deníku Sport a videu ve Sportovních novinách stal jednou z hvězd českých a moravských fotbalových divizí a také zásluhou jeho popularity má klub znovu po několika letech svůj fanklub a solidní diváckou podporu. Pro následující rok vyplývá jasný prvořadý úkol v udržení divizní příslušnosti.

Stanislav Chmela

FK Dobrovice 12.08.