David Čáslava: Vždy je co zlepšovat

06.12.2014 Kategorie: Tým A

Dobrovický fotbal zažívá nejúspěšnější období své novodobé éry. Na podzim nasbíral nejvíce bodů ze všech 80 divizních týmů a uprostřed své jubilejní desáté sezóny ve čtvrté nejvyšší soutěži je tak na nejlepší cestě za postupem do ČFL. Nejen o podrobnější zhodnocení uplynulého podzimu, ale také o nastínění plánů na zimní přípravu a jarní boje jsme požádali sportovního manažera klubu Davida Čáslavu.

 

Dobrovice se poprvé v historii stala divizním půlmistrem, tabulku navíc vede o 7 bodů. Takový podzim se Vám asi hodnotí dobře. Dá se výkonům nebo hernímu projevu mužstva něco vytknout?

Ano, bez pochyby je to velký úspěch, nad očekávání dobrý. Máme 13 plusových bodů v tabulce pravdy, nejvíce vstřelených branek a nejméně obdržených, navíc jsme celý podzim neprohráli. Věděli jsme, že mužstvo má v tomto složení velkou kvalitu a cílem bylo pohybovat se v horních patrech tabulky, reálně jsme však uvažovali se ziskem okolo 30 bodů. S podzimní části jsme tedy spokojeni.

S herním projevem jsme také spokojeni, trenér Hejno chce po hráčích ofenzivní, rychlý kombinační fotbal bez zbytečných dlouhých nákopů, což si myslím, že se v drtivé většině utkání dařilo praktikovat. Z podzimní části mě akorát trošku mrzí herně nepovedené utkání v Benátkách nad Jizerou. Vždy je samozřejmě co zlepšovat, v zimní přestávce se musíme zaměřit na eliminaci zbytečných ztrát v přechodové fázi a hlavně na kvalitu provedení v předfinální a finální fázi. Zapracovat musíme i na důrazu v osobních soubojích a zahrávání standardních situací.

Mužstvo už vloni zdobila pevná obrana. Letos ale máte po podzimu v kolonce inkasovaných gólů ještě o 5 méně než vloni touto dobou. Jak se vám podařilo postavit obranu ještě pevnější?

Úkolem číslo jedna bylo nahradit zkušeného Petra Lukáše a znovu vytvořit kvalitní stoperskou dvojici. To se příchodem Jirky Homoly a Jakuba Šidla určitě podařilo. Z obranné čtyřky vypadl vinou zranění Jakub Novák, takže na krajních obráncích rotovalo více hráčů, někomu se dařilo více, někomu méně, ale nikdo z nich nezklamal. V kombinaci s dobrou formou brankáře Bartoše jsme pak posbírali i několik nul. Občas ale taky vytvoříme chybu, která by ve vyšší soutěži byla potrestána.

Ondra Bartoš plnil v posledních sezónách roli náhradníka a mělo tomu tak zřejmě být i letos, nakonec ale na podzim odchytal 14 divizních zápasů a v nich inkasoval jen 6 gólů. Jaké máte další plány s brankářským postem?

Ondru Bartoše musím především pochválit za přístup. Na svoji šanci čekal dlouho, a i když nechytal, byl vždycky pozitivní a ať tu byl jakýkoli druhý brankář, vždycky tvořili bezproblémovou a spolehlivou dvojici. Celý podzim podával velmi dobré výkony, takže jeho pozice jedničky byla naprosto zasloužená. Na postu brankáře ale chceme mít vyrovnanou dvojici, tudíž jeden brankář v zimní přestávce určitě přijde. Nějaké tipy už máme. Dodal bych ještě, že brankář je specifický post, který se tak často nestřídá. Bude tedy vždy chytat ten aktuálně nejlepší.

Chystáte v zimě další posilování i na jiných postech?

Tým v tomto složení kvalitu má a vypadá to, že si vše sedlo. Nechceme tedy dělat velké zásahy. Vyměníme jenom ty hráče, kteří jsou na odchodu. V tuto chvíli jsou to tři: druhý brankář Filip Hňup, obránce Jiří Bém a do přípravy na Bohemians Praha se vrací Michal Vodička. Tyto jména tedy musíme nahradit a chceme jít samozřejmě cestou ještě větší kvality. S novými posilami jsme v jednání, vše vypadá pozitivně, ale konkrétní zatím nebudu.

Jaká bude letošní zimní příprava?

Fyzická připravenost hráčů, si myslím, byla v pořádku, nepropadli jsme ani v pohárovém utkání s ligovým Jabloncem. Zimní příprava bude v podstatě kopírovat tu loňskou. Budeme na umělé trávě v Mladé Boleslavi, na kryté UMT v Milovicích a v dobrovické sokolovně. Vrcholem přípravy bude opět soustředění ve Vojenské zotavovně ve Špindlerově Mlýně.

 

S jakými mužstvy se v rámci přípravy utkáte?

V přípravě hrajeme soboty vždy se silným soupeřem na úrovni divize a vyšší a jednou za 14 dní ve středu vždy s nějakým slabším. Konkrétně např. Union 2013, Převýšov, Pardubice A, Brozany, Loko Vltavín nebo Polaban Nymburk. Plán přípravy už je na našich webových stránkách.

Cíl pro jaro je asi jasný – vybojovat historický postup do ČFL. Co se ještě musí mužstvu i realizačnímu týmu podařit, aby byl cíl splněn?

Lhal bych, kdybych řekl, že cílem není postup. Řekněme tedy, že máme dobré zázemí, ideální podmínky, kvalitní a široký kádr, takže pokud se podaří plánované příchody posil a všechno bude podpořené kvalitními výkony a hlavně zodpovědným přístupem, tak pevně věřím, že to zvládneme. Velmi důležité pro nás bude, jak zvládneme prvních 4-5 kol, kdy hrajeme se všemi soupeři ze špičky tabulky. To hodně napoví o vývoji ve zbytku sezóny.

Co soudíte o novém pravidlu zahrávání pokutových kopů v případě remízy po normální hrací době?

Beru to pozitivně, vidím to jako zpestření pro diváky a zároveň to hráče dostává trošku pod tlak, jde o psychickou odolnost. Nehledě na to, že to trochu komplikuje postupovou i sestupovou matematiku, soutěž je tedy do posledního kola zajímavější.

Jsou v plánu nějaké další investice do fotbalového areálu?

Celý areál se postupně zkvalitňuje a buduje. Letos byla priorita vytvořit kvalitní občerstvení s klubovnou, což se podařilo. Pro příští rok je v plánu kompletní úprava hlavní hrací plochy, jedná se v podstatě o vybudování úplně nového travnatého hřiště s druholigovými parametry. Zde bychom rádi využili dotačního titulu z Ministerstva školství a tělovýchovy. Došlo také k drobné stavební úpravě kabiny A mužstva, která byla zvětšena. V tuto chvíli také pracujeme na zvětšení kabiny pro rozhodčí, tak abychom jim vytvořili větší komfort.

Závěrem chci za podzimní sezónu všem poděkovat. Hráčům, trenérům, realizačnímu týmu, správcovi areálu, sponzorům i divákům. Přeji všem příjemné prožití vánočních svátků a úspěšný nadcházející rok 2015.

K přání se připojujeme a děkujeme za rozhovor.

 

Stanislav Chmela

Příští utkání

není známo

Předchozí utkání

FC Slovan Liberec "B" 2
vs.
FK Dobrovice 2
FK Dobrovice 1
vs.
RMSK "Cidlina" Nový Bydžov 0
FK Náchod 1
vs.
FK Dobrovice 0

Naši partneři: