Jsem lepší než Essien, říká Ansuma z divizní Dobrovice

20.10.2012 Kategorie: Tým A
Ghanský útočník Musa Ansuma je zaměstnaný u sponzora v dobrovickém cukrovaru
Jako kluk hrál pouliční turnaje s Michaelem Essienem, pak se ale jejich cesty zcela rozešly. Zatímco známý ghanský reprezentant přešel z Chelsea do Realu Madrid, jeho krajan Musa Ansuma se přes Kypr a Omán dostal do útoku divizní Dobrovice, kde baví diváky nejen svými góly, ale hlavně oslavami po nich. Rád by je ukázal výš – nejradši prý v nedaleké Mladé Boleslavi.

Speciální bonus mají fanoušci v Dobrovici. Platí tady: Když se trefí Musa Ansuma, bude zábava. „Malé děti se modlí, abych dal gól,“ prozrazuje Ansuma. Pak totiž následují tanec, salta, přemety či chůze po rukách.

„Tohle by měl umět každý Afričan. Děti se tam podobné věci učí ve školách. Já to zkoušel u moře. Zlomil jsem si ruku, klíční kost, ale naučil jsem se všechno,“ chlubí se ghanský útočník, jenž umí zavěsit i nůžkami. V Dobrovici to za rok a půl zvládl už čtyřikrát!

V minulé sezoně se stal s 28 góly nejlepším střelcem středočeského přeboru, teď je s osmi trefami druhý v divizi C. „Jsem gólovej,“ vypálí česky Ansuma, který se pravidelně objevuje mezi nejlepšími kanonýry Sportu. Naposledy skončil šestnáctý.

„A to mi ještě dva góly nepřipsali.“ Jeho výkony jsou o to cennější, že nekope penalty ani standardní situace. „Nevím, proč nemůžu kopat penalty. Všechny si bere kapitán. Přitom je umím dobře. Gólmana pošlu k pravé tyči a vystřelím k levé. Můžu je dávat poslepu, ale oni mě k tomu nepustí,“ usmívá se 26letý útočník.

Přišel sem před pěti lety z Kypru a zaujal druholigový Most. Jenže ho zastavilo zranění kotníku, po němž následovala rok a půl dlouhá pauza. Vyléčil ho prý až ghanský šaman za pomoci bylinek. „Tady jsem byl na třech operacích, nic nezabíralo. Za měsíc doma jsem se uzdravil,“ vzpomíná.

Byl ve Vyšehradu, v Polici nad Metují, zkoušel se prosadit v Zápech, ale pořádně se mu zalíbilo až v Dobrovici, kde se stal miláčkem publika. A taky začal pracovat. To mu prý s výdělky z fotbalu zajišťuje slušný příjem.

Zpočátku pomáhal správci na hřišti, pak se přesunul do místního cukrovaru, generálního sponzora klubu, kde je zaměstnaná asi půlka týmu. Ansuma v rozlehlém areálu uklízí a dělá pomocné práce. Stále rozesmátého chlapíka tady každý zná a rád se s ním zastaví na pár slov.

„Šéf mi pak říká, že celou pracovní dobu prokecám.“ Nevadí. Na obědech totiž Ansuma občas sedává u jednoho stolu s generálním ředitelem podniku, který chodí na všechny zápasy Dobrovice. „Když to viděl můj vedoucí, tak říkal: ´Ty vole, Musa, ty jsi hvězda, obědvat s generálem!´“

Zároveň v Dobrovici kolují historky o Ansumově „pracovních úrazech“. Dvakrát spadl ze štaflí do barvy, když natíral ploty, jednou přišel po stejné práci na trénink s tím, že je unavený a strašně ho bolí ruka. „Natíral plot a celou dobu v ní držel kýbl s barvou,“ směje se David Čáslava, sportovní manažer Dobrovice, který se o Ansumu hodně stará.

A druhá strana si nestěžuje. „Jsem tady celkově spokojený, jen bývám hodně unavený, protože vstávám už v pět.“

Část vydělaných peněz posílá rodině do Ghany. „Aby mohli nejmladší sourozenci chodit do školy a měli co jíst, mám šest bratrů a tři sestry,“ říká Ansuma. Starší bratr Ali Osumanu působí také v Česku: hraje rovněž divizi v Žatci, dřív dával spoustu gólů ve Staré Říši. „Jako střelci jsme vyrovnaní, možná jsem o trochu lepší,“ popichuje na dálku dobrovický smíšek.

Ve fotbalových kvalitách si věří nejen na bráchu. Zmíní i další jméno, které byste v tomto seznamu nečekali. Je prý dokonce lepší než Michael Essien z Realu Madrid! Poznali se, když spolu v Ghaně hrávali pouliční turnaje.

„Essien vůbec neuměl fotbal. Měl jen tu svou agresivitu a zarputilost. Dá hlavu tam, kam ostatní jenom nohu. Nebyl lepší než já, protože já byl nejlepší, gólový, víš? To jsem pořád. A navíc: Essien neumí salta,“ má jasno Ansuma, který měl tenkrát i stejného manažera jako ghanská hvězda. „Byli jsme kamarádi, už ale vůbec nejsme v kontaktu.“

Oba teď mají jiný svět. Ansuma si užívá slávu jen v Dobrovici. Tam ho kromě oslav gólů mohou spoluhráči a diváci často vidět při modlitbě – je muslim. Na koberec, nebo ručník, pokud je zrovna v kabině, zakleká pětkrát denně. Největší problém je při ramadánu, měsíci, kdy drží během dne půst a nesmí ani pít.

„Naposledy vyšel ramadán na srpen, bylo těžké to skloubit s fotbalem, ale musím vydržet a najíst se pořádně ráno,“ říká Ansuma.

Obvykle je otevřený každé legrácce, ale když jde o víru, musí sranda stranou. „Kluci to respektují, když se modlím, je ticho. Není prostor pro vtipy, to byl bych naštvanej,“ zadívá se vážně. „Na Kypru byl frajer, který mi začal šlapat po koberci, tam jsem mu dal hlavičku, jako Zidane Materazzimu. Víra není sranda, to se nesmí!“

Ghanský útočník Musa Ansuma je zaměstnaný u sponzora v dobrovickém cukrovaru

V Česku našel druhý domov. „Líbí se mi tady, lidé jsou na mě hodní, český holky jsou kočičky, jen já pořád hledám svojí princeznu. Problém je ale v zimě. To jenom sedíš doma a topíš,“ směje se chlapík, který stále sní o profesionálním angažmá.

Nejlépe v české lize, ideálně pak v Mladé Boleslavi, která je jen pár kilometrů od Dobrovice. „Jsem rychlej, polovinu gólů dávám hlavou. Doufám, že si toho v Boleslavi všimnou a koupí mě místo Chramosty, když je zraněný,“ má jasný plán. „Je to blízko, pořád bych mohl chodit do práce. Počkej, v lize vlastně ne. V tom případě, ať se ozve klidně Sparta.“

Autoři: Radim Trusina, foto: Jaroslav Legner (Sport)

FK Dobrovice
FK Králův Dvůr