Historie klubu

Městečko Dobrovice poznalo hru zvanou fotbal roku 1904, v roce 1911 pak oficiálně vznikl Sportovní klub Dobrovice. Prvními barvami byla černá a bílá, velmi záhy se však prosadila modro-bílá kombinace. Hrálo se na hřištích soupeřů, doma se převážně pouze trénovalo na tehdejším, svažitostí nevyhovujícím, školním hřišti. Hledání vhodného místa ukončilo roku 1922 zakoupení pozemku, na kterém se hraje dodnes.

​Velký vzestup úrovně zaznamenal oddíl ve třicátých letech, kdy se propracoval do tehdejší 1.A třídy, a zejména po válce, kdy od sezóny 1947/48 působil ve třetí nejvyšší soutěži, v Pelikánově severočeské župě. V konkurenci klubů jako byly Jablonec nad Nisou, Semily, Liberec, Česká Lípa, Jičín či Mladá Boleslav vybojoval nejprve páté a pak v podzimní části nedohrané a anulované sezóny 1948/49 dokonce průběžné první místo. Důležitým domácím zápasům tehdy běžně přihlíželo i dva tisíce diváků.

Padesátá léta znamenala ústup z vybojovaných pozic a postupný pád do okresních soutěží, pro kopanou obecně pak stále sílící zpolitizování a tím značný úbytek diváků a nechuť hráčů i funkcionářů. Klub byl mimo jiné často nucen měnit název. SK se postupně proměnil v Cukrovar, DSO Slavoj a TJ Sokol. Na konci šedesátých let se klub vrátil do nejnižší krajské soutěže, na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let se však znovu propadl do okresu a zůstal tam až do poloviny let devadesátých.

V lednu 1994 se oddíl po čtyřiceti letech, po která byl součástí Sokola, osamostatnil a změnil název na FK Dobrovice. Od roku 1995 se počítá úzká spolupráce klubu s místním cukrovarem. Pod novým vedením pánů Reinbergra a Volfa tehdy přišlo výrazné zlepšení výsledků. Sezóna 1996-97 přinesla postup do krajské 1.B třídy, hned po roce klub znovu postoupil, v 1.A třídě vydržel jen dva roky a stal se účastníkem středočeského oblastního přeboru. V roce 2000 byla vystavěna nová tribuna a v sezóně 2001-02, znovu po pouhých dvou letech v soutěži, si Dobrovice suverénním způsobem vybojovala historický postup do divize. Poté odehrála celkem deset sezón v divizi a tři v krajském přeboru, než v ročníku 2014-2015 vybojovala divizní prvenství a historický postup do ČFL. Svou první třetiligovou účast proměnila v další skvělý úspěch, když ze všech pěti nováčků skončila nejvýše - sedmá z celkem devatenácti účastníků.

V roce 2019 bohužel musela Dobrovice odhlásit ČFL z finančních důvodů a přihlásila krajský přebor, který po dvou nedohraných sezónách kvůli koronavirové pandemii opět postoupila z 2. místa v sezóně 2021/2022 do Divize C.  Díky těmto výsledkům je FK Dobrovice dlouhodobě nejúspěšnějším amatérským klubem Mladoboleslavska.

Dobrovický rezervní tým se v roce 2013 probojoval do 1.A třídy, kde se pohybuje v horní polovině tabulky (6. místo 2013-14, 4. místo 2014-15, 6. místo 2015-16). V jeho řadách pronikají do dospělého fotbalu dobrovičtí dorostenci. Dorost se tradičně řadil k silným účastníkům okresního přeboru, druhým místem v sezóně 2015-16 si ale zajistil postup do krajské 1.A třídy.

Nižší krajské soutěže se účastní také starší žáci. Mladší žáci hrají okresní soutěž a v roce 2015 zvítězili v prestižním celokrajském turnaji Kába Cup. Pýchou klubu jsou také nejmladší fotbalisté, kteří už řadu let patří k nejlepším v okrese.

Výborné výsledky s neustávající vzestupnou tendencí jsou výsledkem finanční stability, vynikajícího zázemí a především nadšení pro fotbal, za které všem zúčastněným patří dík!

Čerpáno z knihy Stoletá historie fotbalu v Dobrovici (Lenka Suchomelová, Karel Mann, František Kalousek), která je k dostání např. na pokladně Dobrovických muzeí.